رباتیک

5 تا از پیشرفته ترین ربات های انسان نما

مقدمه

در مقاله ما به 5 تا از پیشرفته ترین ربات های انسان نمای ساخته شده در سراسر دنیا می پردازیم. برخی از این ربات ها در آینده ای دور ، توانایی برآورده کردن تصورات ما از ربات ها را مانند فیلم های علمی تخیلی ، به ارمغان میاورد.

1- ربات reem

ربات reem ، ساخته شده توسط شرکت PAL اسپانیا می باشد که در زمینه سرویس دهی خدمات خود را ارائه می دهد. در ابتدا از این ربات در اماکن عمومی مانند بیمارستان ، موزه ها و فرودگاه ها استفاده می شد. این ربات می تواند به عنوان یک راهنما یا منشی رفتار کرده و قابلیت صحبت کردن به زبان های مختلف را نیز دارد.

به تازگی مقامات شهر دوبی اشتیاق خود را از بخدمت گرفتن این ربات به عنوان نیروی امنیتی دوبی اعلام کرده اند. این نسخه جدید از ربات reem قابلیت انجام کارهایی ساده مانند پرداخت جرایم ، ثبت شکایت و …. می باشد.

2- ربات CB2

ربات CB2 یک ربات انسان نمای هوشمند بوده که بر اساس رفتار کودکان طراحی و ساخته شده است. این ربات در دانشگاه اوزاکای ژاپن طراحی شده که طبق ادعای محققین ژاپنی قابلیت یادگیری و برقراری با انسان را دارند.

این ربات توانسته به مرور زمان مهارت های اجتماعی خود را افزایش داده و از حالت صورت انسان ها ، واکنش های متفاوتی را به نمایش درآورد. طراحی ظاهری این ربات 130 سانتی متری ، مانند کودکان می باشد ، صورتی کودکانه و حرکات متوالی تنفس این امر را به اثبات می رساند.

3- ربات ASIMO

ربات سرویس دهی ASIMO تولید شده توسط شرکت ژاپنی هوندا یکی از پیشرفته ترین ربات های انسان نمای ساخته شده است. این ربات قابلیت تشخیص صدا و حرکات چهره را دارد و در زمینه های مختلف از ربات خانگی برای انجام کارهای شخصی گرفته تا پر کردن نقش گارسون در رستوران ها برای دریافت سفارش مشتریان ، استفاده می شود.شروع این پروژه به سال 2000 برگشته و هم اکنون به عنوان یکی از برترین ربات های انسان نما شناخته می شود.

4- ربات PETMAN

ربات PETMAN تولید شده توسط شرکت بوستون داینامیکس آمریکا ، آینده تاریکی را در پیشرفت ربات ها در زمینه های نظامی نشان می دهد. در ابتدا هدف از طراحی این ربات ، تست و آزمایش پوشاک و تجهیزات نظامی برای مطمئن شدن از عملکرد آن ها در میدان جنگ است. این ربات قابلیت راه رفتن ، خزیدن و حتی عرق کردن را نیز دارا می باشد. محققان از توانایی های این ربات شوکه شده و از آینده ای خبر میدهند که هدف این ربات به شرکت در مبارزه ها و میادین نبرد تغییر کند.

5- ربات ATLAS

یکی دیگر از ربات های تولید شده توسط شرکت بوستون داینامیکس ، ربات اطلس می باشد. این ربات انسان نما توانایی شگفت انگیزی درراه رفتن و حتی پریدن دارد. در زمینه انعطاف پذیری و استحکام دو پای ربات ، تکنولوژی به کار برده شده که از بقیه شرکت ها جلو زده و آن را در صدر خبرات و توجه رسانه ها قرار داده است. توانایی حرکت کردن ، حتی دویدن بر روی سطوح ناهموار جز مواردی محسوب می شود که به سادگی قابل برآورده کردن در یک ربات نیست. این ربات می تواند بر روی یک سکو پشتک بزند . فعالیتی که فقط توسط ورزیده ترین ورزشکاران دنیا انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *