رباتیک

کاربرد ربات ها

مقدمه

امروزه در دنیای تکنولوژی ، ربات ها نقش های مهمی را در زمینه های مختلف ایفا می کنند. در این مقاله به برخی از آن ها می پردازیم. این نکته را در نظر بگیرید که امروزه به معنای واقعی کلمه ، از ربات ها در بسیاری از زمینه ها و زیر ساخت ها استفاده می شود ، مطالب زیر این زمینه ها را به صورت کلی در نظر گرفته اند.

تولید محصول

یکی از اولین و شناخته شده ترین حوزه هایی که از ربات ها در آن استفاده می شود ، تولید محصولات در زمینه صنعت می باشد. از این ربات ها برای آزمایش و مونتاژ قطعات با دقت کامل و بدون خطا استفاده می شود که در کارخانه های خودروسازی و تولید تشکیلات صنعتی کاربرد دارند.

ربات های صنعتی از خطراتی  که در فضای صنعتی برای انسان ها ایجاد می شود کاسته و برای تولید محصولات خطرناک برای انسان (مانند مواد شیمیایی یا مواد منفجره) قابل استفاده می باشند.

خانه داری

امروزه در کشورهای توسعه یافته ربات ها نقش مهمی را در انجام فعالیت های خانگی (مانند نظافت) ایفا می کنند. علاوه بر نظافت ، انواع دیگری از ربات های خانگی وجود دارند که در نمایش برنامه روزانه شما ، سرگرمی و نگه داری از کودکان و حتی پذیرایی از مهمان هایتان ، به شما کمک کنند.

یکی از معروف ترین این ربات ها ، جاروبرقی های خودکار می باشند که در تمیزی خانه شما از گرد و غبار، به صورت متداول کمک می کنند.

نظامی

تجهیزات نظامی مجهز به هوش مصنوعی در زمینه های شناسایی و حمله به دشمن یا پشتیبانی از نیروهای متحد ، می توانند نقش بزرگی را ایفا کنند. این گونه ربات ها وظایف خود را با دقت بسیار انجام داده و باعث کاهش تلفات انسانی در موقعیت های خطرناک می شوند.

معروف ترین این ربات ها همان پهباد ها هستند که در دنیای نظامی امروز نقش مهمی را در شناسایی و جاسوسی دشمن ایفا می کنند.

اکتشاف

برای اکتشاف در محیط هایی که برای انسان خطرناک و غیر قابل زیستن می باشد، از ربات های کنترل از راه دور استفاده می شود، این ربات ها از ویژگی هایی برخوردار بوده که آن ها را در مقابل فضاهای خشن و مایعات سمی ، مقاوم می کند.

اکتشاف در اعماق اقیانوس ها به دلیل فشار شدید و زیاد آب توسط این ربات ها انجام می شود که فشار آسیبی به آنها نمی رساند و تا ساعت ها میتوانند در زیر آب باقی بمانند.                یکی دیگر از مکان هایی که اکتشاف آن ها برای انسان غیر ممکن می باشد ، سیارات مختلف مانند مریخ است. سازمان های فضایی مانند ناسا از ربات های اکتشافی مستقل و وسایل نقلیه از کنترل از راه دور استفاده می کنند. این ربات ها برای بشریت خدمت بزرگی را انجام داده و در سطوح مختلف به سادگی و بدون مشکل به اکتشاف و نمونه گیری می پردازند.

پزشکی

دقت و توانمندی ربات ها ، در زمینه های پزشکی و درمانی بسیار تاثیر گذار بوده و جان افراد زیادی را نجات می دهد. از اسکنر های دقیق ربات های پزشکی در تشخیص بیماری های مختلف مانند سرطان استفاده می شود ، دوربین ها و بازو های دقیق این ماشین ها برای یاری رساندن به پزشکان در عمل جراحی بسیار مناسب بوده و خطای انسانی را کاهش می دهد ، این موضوع نیز از رخ دادن حوادث پزشکی نیز جلوگیری می کند.

به تازگی کشور های توسعه یافته از این محصولات برای تشخیص بیماری کرونا استفاده می کردند که استفاده دیگری برای سنسور ها و اسکنر های ربات را آشکار می کند. تشخیص بیماری های مختلف و جلوگیری از شیوع آن ها یکی دیگر از وظایفی است که ربات های پزشکی می توانند به نحو احسنت انجام دهند.

کلام آخر

در آخر این موضوع را به یاد داشته باشید که فناوری رباتیک همواره در حال پیشرفت بوده و در آینده ای نزدیک ، به احتمال زیاد جای انسان ها را  در موارد کاری خطرناک یا روز مهره پر می کنند زیرا کار ها را با دقت بسیار انجام داده و در بعضی مواقع ، قابلیت های مفیدتری را نسبت به انسان دارا می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *