چرتکه

چرتکه های مناسب برای کودکان

چرتکه های مناسب برای کودکان را باهم بررسی می کنیم .یکی از دغدغه های امروز شما والدین محترم ، تقویت هوش و رشد ذهنی فرزندان دلبندتان در سنین کودکی می باشد. این پروسه شامل تقویت مهارت های ریاضی و حل مسئله تا افزایش فعالیت های ذهنی و خلاقیت کودکان می باشد. راه های متفاوتی برای اجراسازی این امر وجود دارد که معروف ترین و تاثیر گذارترین آن ، استفاده از چرتکه می باشد. چرتکه ها در انواع مختلفی طراحی می شوند که هر کدام کاربرد و ویژگی های خود را دارا می باشند. در این مقاله ، ما شما را با انواع چرتکه های تاثیر گذار در یادگیری کودکان آشنا می کنیم.

1- چرتکه ملیسا و سگش

برخی معتقدند که بهترین چرتکه برای یادگیری ریاضیات ممکن است که این چرتکه باشد. این چرتکه با روش سنتی طراحی شده و دارای 100 مهره با رنگ روشن است که داخل یک قاب چوبی قرار گرفته اند. هر سیم که با روکشی ضخیم پوشیده شده است 10 دانه را در خود جای می دهند. فعالیت هایی که این چرتکه به کودکان 3 تا 5 ساله اراده می دهد شامل مهارت های ریاضی، شمارش و تفکر منطقی زودهنگام و ….. می باشند که در مجموع 8 عدد فعالیت اضافی را تشکیل می دهند. علاوه بر این ، کودکان در مورد رنگ ها و الگو نیز یاد می گیرند.

این محصولات به عنوان یکی از بهترین سازه های بازی های اولیه کودکان شناخته شده و صدها جایزه را از جمله جایزه بهترین اسباب بازی در سال ۲۰۱۸ دریافت کرده است. افراد علاقه زیادی به این چرتکه خوش ساخت، محکم و رنگارنگ دارند. آنها همچنین دوست دارند که کودکانشان تفریق و جمع کردن به روشی عملی و بصری را از این طریق یاد بگیرند.چرتکه های مناسب برای کودکان را حتما بررسی کنید.

2- اسباب بازی ریاضی چرتکه پلاستیکی MICKYU

چرتکه ای سبک وزن و چند منظوره ، مناسب برای تقویت شمارش ، ریاضیات ، مهارت های حرکتی و یادگیری دهگان و صدگان می باشد. ساختار این چرتکه شامل یک قاب شمارش با مهره هایی با رنگ روشن می باشد که بر روی یک پایه تنظیم شده اند.  برای ذخیره سازی و حمل و نقل آسان ، مناسب است زیرا از پلاستیک محیطی غیر سمی ساخته شده است. این چرتکه دارای اعداد چاپ شده ۱-۱۰ در بالا، ۱۰-۱۰۰ در پایین و حروف A B C و a o e است. در امتداد پایین نمادهای جمع، تفریق، تقسیم و ضرب وجود دارد. به دلیل سبک ها و رنگ های متفاوت موجود در این مجموعه ، مورد توجه و علاقه کاربران قرار گرفته است. تمیز کردن و ضد عفونی کردن آن ها ساده و حمل آن ها آسان می باشد.

3- چرتکه چوبی

این اسباب بازی رنگارنگ ریاضی دارای مهره های چوبی می باشد که برای کودکان طراحی شده تا اعداد و نمادهای ریاضی را به خوبی یاد بگیرند. جالب است بدانید که این بازی موجب رشد مهارت های حرکتی خوب و همچنین مهارت های مرتب سازی، هماهنگی چشم، مهارت حل مسئله و عملیات ریاضی می شود. به دلیل جنس طبیعیه مهره های این چرتکه ، برقراری ارتباط و انجام فعالیت های مختلف برای کودکان لذت بخش تر بوده و موجب اشتیاق آن ها برای کار با چرتکه می شود. این چرتکه هم برای جذب کودکان از رنگ های روشن و شاد و جداب استفاده می کنند.

بر اساس معیار سنی ، آموزش های مختلفی را به کودکان ارائه می دهد:

  • کودکان (۳-۴ سال) می توانند از این طریق شمارش، تشخیص رنگ و تعیین توالی را یاد بگیرند.
  • کودکان ۴-۶ ساله نیز می توانند از این طریق عملیات ریاضی را یاد بگیرند و بازی های حافظه را انجام دهند.
  • کودکان ۶ ساله و بالاتر نیز می توانند کارهای محاسباتی بیشتری را انجام بدهند.

4- چرتکه چوبی طرح ملیسا

این چرتکه چوبی با طرح جذاب ، شامل 55 مهره در رنگ های مختلف و 2 تخته چوبی دو طرفه با خاصیت تعویض می باشد. تخته ها در تطبیق رنگ و اعداد با مهره ها قرار دارند که موجب آسودگی انجام عملیات های جمع و تفریق می شوند. کودکان با استفاده از این چرتکه ، می توانند معادلات را با تطبیق تعداد صحیح مهره ها در دو طرف، جمع و تفریق های مختلف را به انجام برسانند. برای سنین پایین تر ، استفاده از الگو رنگ ها مورد پسند می باشد. این اسباب بازی موجب رشد مهارت های ریاضی، مهارت های حرکتی خوب، تشخیص رنگ، هماهنگی چشم و دست و الگو کودک می شود. حلقه های فلزی و پایه چوبی، این سازه را محکم و بادوام می کند. این مهره ها از پلاستیک های رنگارنگ ساخته شده اند.

5- چرتکه چوبی لوو

این چرتکه دارای ردیف هایی از مهره های رنگارنگ در دو طرف و یک قاب چوبی است که شکل یک دایناسور سبز بر روی آن کشیده شده است. ده ردیف ده مهره ای وجود دارد که از ۵ رنگ مختلف (قرمز، آبی، نارنجی، سبز و زرد) تشکیل شده اند که از این طریق مهارت های هماهنگی چشم و دست، تشخیص رنگ، شمارش و مرتب سازی در کودکان تقویت می شود. این چرتکه سبک بوده و کودک هر موقع که بخواهد می تواند از آن استفاده کند.

دستورالعمل های کار با چرتکه روی جعبه موجود است و کاملاً مونتاژ و آماده استفاده است. این اسباب بازی از چوب ساخته شده و دوام بسیار زیادی دارد و به سادگی نمی شکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *