روبیک

مکعب روبیک چیست ؟

مکعب جادویی

مکعب روبیک نوعی پازل مکانیکی می باشد که هدف ابتدایی اختراع آن ، ساخت وسیله ای بود که قطعات آن بتوانند به صورت مستقل حرکت کنند. این مکعب که در حدود 40 سال پیش ساخته شده است به سرعت شهرت جهانی یافته و توانسته به عنوان پر فروش ترین اسباب بازی جهان بماند.

البته در طول سال های متوالی این مکعب ها اشکال دیگری را به خود گرفته اند و در انواع هرمی ، 12 وجهی، بشکه ای ساخته شده اند.

تاریخچه مکعب روبیک

این مکعب در سال 1977 در شهر بوداپست توسط ارنو روبیک منتشر شد ، انتشار جهانی این مکعب توسط شرکت اسباب بازی ideal در سال 1980 صورت گرفت و به افتخار سازنده آن Rubik’s Cube نام گرفت. به محض انتشار این مکعب در سال 1980 ، شهرت جهانی یافته و توانست توجه میلیون ها نفر را به خود جلب کند.

کسب جایزه بهترین اسباب بازی سال ، فروش صد میلیونی صرف دو سال و ایجاد پیوند بین دو قشر جوان و بزرگسال ، از موفقیت های این مکعب جادویی بود.

خالق مکعب روبیک

پروفسور ارنو روبیک، خالق این مکعب جادویی، در ۱۳ جولای سال ۱۹۴۴، درست یک سال پیش از پایان جنگ جهانی دوم، در بوداپست، پایتخت مجارستان زاده شد. پدرش مهندس پرواز فرودگاه، و مادرش شاعر و هنرمند بود. پروفسور ارنو روبیک دانش آموخته دانشکده فنی بوداپست ، پایه مهندسی و دارای مدرک فوق لیسانس مجسمه سازی و معماری داخلی است. او مدرک فوق لیسانس خود را در سال 1967 با موضوعات مجسمه سازی و معماری داخلی را دریافت می کند ، پروفسور ارنو روبیک از واپسین سال‌های دههٔ ۱۹۶۰ به استادی طراحی داخلی و معماری «آکادمی هنری صنایع کاربردی» بوداپست دست یافت.

او که در ساعت های بیکاری بر روی مدل های سه بعدی کار می کرد ، در عصر یک روز بهاری ، الهامی از طبیعت می گیرد که وسیله ای را با بهره بردن از تمامی رنگ های داخل طبیعت بوجود بیاورد.

ساختار مکعب روبیک

مکعب روبیک شش وجه دارد و هر وجه یک رنگ متمایز نسب به سایر وجوه دارا می باشد. زرد ، آبی ، نارنجی ، سفید     ، سبز و قرمز ۶ رنگ اصلی و رایج در وجه روبیک می باشد. هر وجه نیز به ۹ مربع کوچک تر تقسیم شده که می‌توانید در قالب ۳ ردیف عمودی و افقی آنها را به چرخش در آورید. طبق مطالعات این مکعب جادویی دارای 43 تریلیون جایگشت می باشد. ( به معنای تعداد ترکیب های ممکن برای موقعیت رنگ ها )

مکانیزم محوری این وسیله ، به شما این امکان را می دهد که در ابتدا نظم رنگ ها را به صورت جداگانه در هر وجه بهم ریخت ، سپس شما باید تلاش کنید که دوباره رنگ ها را به صورت منظم در کنار هم قرار دهید.

حل مکعب روبیک

در سال های ابتدایی عرضه شدن روبیک ، اکثر صاحبان این مکعب از حل آن ناامید شده بودند ، میلیون ها مکعب حل نشده باقی مانده بوده و حتی شایع شده بود که حل این مکعب توسط مخترع آن به مدت یک ماه زمان برده است.

بنابرین خرید کتاب های آموزشی حل مکعب روبیک بین مردم رواج پیدا کرد. از معروف ترین و پرفروش ترین این کتاب ها می توان به you can do the cube  اثر Patrick Bossert اشاره کرد که در سال 1981 منتشر شد. بعد از گذشت دو سال از ورود مکعب روبیک به بازار جهانی ، در سال 1982 اولین مسابقه جهانی مکعب روبیک برگزار شد. در این مسابقه 20 نفر از سریع ترین حل کنندگان مکعب از 20 کشور مختلف با هم در رقابت بودند. برنده اولین دوره Minh Thai از کشور آمریکا بود که توانست این مکعب جادویی را در زمان 22.95 ثانیه حل کند.

کلام آخر

حل این پازل جذاب و سرگرم کننده از سنین پایین ، می تواند به فرزندان شما در حل مسائل مختلف زندگی کمک شایانی بکند. سرعت عمل ذهن فرد را افزایش داده و باعث تقویت شبیه سازی درون ذهن انسان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *