رباتیک

ربات انسان نما چیست ؟

ربات انسان نما چیست ؟

یکی از موضوعاتی که در سال های اخیر توجه رسانه ها و مردم را به خود جلب کرده است ، پیشرفت بشر در ساخت ربات هایی بوده که به انسان شباهت دارند. ربات های انسان نما ، تعریفی از ربات هایی است که از نظر ظاهری مانند انسان ها ساخته شده اند و برخی از فعالیت های یک انسان معمولی را می توانند به انجام برسانند.

ساخت یک ربات مانند انسان برای محققان ، موضوعی مورد توجه بوده و موفقیت در این امر باعث تاثیر آن بر طرز زندگی نسل بشر در آینده خواهد بود ، هرچند به تحقق رساندن این امر به هیچ وجه کار آسانی نبوده و در زمینه های علمی مختلف (مانند مکانیک و هوش مصنوعی) محققان را به چالش می کشد.

ظاهر تمامی ربات های انسان نما به صورت کلی در دو سر ، دو پا و یک کله خلاصه می شود ، بعضی از آن ها دارای صورت ، چشم و لب نیز می باشند. در این مقاله به ویژگی و تاریخچه ربات های انسان نما پرداخته ، سپس علل ساخت و استفاده از آن ها را برای شما توضیح می دهیم ، در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی های ربات انسان نما

همین طور که از اسم این ربات مشخص است ، ویژگی های آن معمولا ترکیبی از مهارت های انسان و یک هوش مصنوعی است. یکی از ضروری ترین ویژگی های آن توانایی حفظ تعادل بر روی دو پا و حرکت کردن به وسیله آن هاست. شاید باورتان نشود ولی این مسئله یکی از سخت ترین چالش ها برای سازندگان و طراحان در زمینه ساخت ربات می باشد. اگر این موضوع به خوبی انجام شده باشد و حتی ربات توانایی حرکت کردن را داشته باشد ، می تواند قابلیت طردد از مسیرهای مخصوص طراحی شده برای انسان را به دست بیاورد و حتی از پله ها نیز بالا برود.                                                                                                                                        موضوعی دیگر که برآورده کردن آن برای سازندگان یک عمل غیرممکن به نظر می آید ، طراحی یک هوش مصنوعی شبیه به هوش انسان است که توانایی های مختلف مانند فکر مستقل و تولید خیال را برای ربات فراهم می کند. هرچند که تاکنون پیشرفت چشمگیری در این زمینه صورت نگرفته ، به تازگی قدم های کوچکی در این بار برداشته شده است. از دیگر ویژگی های ربات انسان نما می توان به قابلیت تکلم ، تشخیص اشیا ، شنوایی و… اشاره کرد.

این نوع ربات ها دارای سنسورها و الگوریتم‌های پیچیده‌ای هستند که باعث می‌شود ربات بتواند غیر از تقلید ظاهری از انسان، توانایی‌هایی مثل دیدن، شنیدن، یادگیری از محیط و همچنین دیگر توانایی‌های ذهنی انسان را نیز تقلید کند.

علت و اهمیت طراحی ربات انسان نما

حال که به این بخش از مقاله رسیده ایم ، ممکن است برای شما سوال ایجاد شود که چرا در قدم اول باید ربات ها را مانند انسان طراحی کنیم ؟ هزینه و وقتی که برای طراحی این گونه از ربات ها صرف می شود ، بسیار زیاد بوده و ساخت ربات های دیگر به مراتب آسان تر می باشد. پس واقعا چرا باید ربات های انسان نما را طراحی کنیم ؟

اول بگذارید سوالی را از شما بپرسم ، دلیل کلی ساخت و طراحی ربات ها چیست ؟ به زبان ساده انجام فعالیت هایی که برای انسان  وقت گیر و حتی تکراری می باشد. پس به صورت طبیعی اگر این طراحی به صورت انسانی باشد ، انجام این کار ها برای ربات ها  سریع تر و منظم تر شده و به دلیل برخوردار بودن از آگاهی ، تعامل بهتری را با انسان برقرار می کنند.

یکی از مهم ترین دلایل طراحی آن ، بر پیشرفت های بیولوژیکی در بدن انسان بسیار تاثیر می گذارد ، برای مثال شما می توانید انواع برنامه های کاربردی رباتیک موجود از DIY تا جامع را متناسب با سیستم عصبی خود پیدا کنید. از طرف دیگر ساختن ر‌باتی که شبیه به انسان باشد، برای محققین بسیار جالب بوده و به علت این که برای ساختن یک ربات انسان نما مجبور به استفاده از علوم مختلفی نظیر  مکانیک، الکترونیک، برنامه نویسی، هوش مصنوعی، ارتباط انسان و ماشین، زبان شناسی و غیره است، چنین مساله‌ای ذاتا یک مساله سخت به شمار می‌رود و تلاش‌های بسیاری برای حل کردن آن نیز انجام گرفته است.

در آخر به نظر می رسد که این نوع ربات ها نقش های مختلف مهمی را در آینده علم و تکنولوژی ایفا می کنند و حتی ممکن است موجب کشف مواردی جدید در زمینه پزشکی و هوش مصنوعی ، برای پیشرفت بشریت بشوند.

تاریخچه

تحقیقات و فعالیت های انجام شده در این زمینه ، در صنعت و دانشگاه قابل انجام است. اولین ربات انسان نما در دهه 70 میلادی توسط ژاپنی ها ساخته شد که از قابلیت های آن می توان به تقلید برخی حالت های چهره انسان و مکالمه به زبان ژاپنی اشاره کرد. ساخت ربات های دو پا از دهه 80 میلادی شروع شده است. در اواخر دهه 90 انقلابی در زمینه ساخت ربات های انسان نما توسط شرکت هوندا ایجاد شد. شرکت هوندا با عرضه ربات های دو پای خود ، این صنعت را به مدت ده سال به جلو رانده و به الگویی در ساخت و طراحی ربات ها تبدیل شده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.