رباتیک

تعریف ربات چیست ؟

ربات چیست ؟

از لحاظ فنی و تئوری ربات یک محصول تولیدی توسط صنعت رباتیک است. هدف از ساخت این محصولات کمک کردن به انسان در انجام فعالیت های مختلف است. برای ساخت این دستگاه نیاز به آگاهی از رشته های علوم ، مهندسی ، برنامه نویسی و ….. می باشد.

اگر بخواهیم به زبان ساده تعریفی از ربات را ارائه دهیم :

به ماشینی که  از هوش بیش تری برخوردار باشد و رفتارهای آن تقلیدی از رفتارهای انسان باشد، ربات می گویند. ربات ها در حوزه های مختلف ، کاربردهای متفاوتی دارند و به شیوه های متفاوتی نیز عمل می کنند. بعضی از آن ها به صورت خودکار طراحی شده اند که در فعالیت های مختلف به انسان خدمت رسانی کنند ، این فعالیت ها از مواردی ساده مانند تمیزی منزل شروع و به مواردی پیچیده مانند دستیاری در عمل های جراحی ختم می شوند. در نتیجه ربات یک ماشین است که توانایی انجام کار‌های پیچیده را دارد.

نحوه عملکرد

اگر بخواهیم بدون ورود به جزئیات و به صورت کلی نحوه کارکردن ربات ها را توضیح  بدهیم ، این موضوع در تمام ربات ها به سه مولفه اصلی مربوط می شود. این سه مولفه عبارت اند از: دریافت اطلاعات ، پردازش اطلاعات و در سرانجام عملکرد مکانیکی ربات. اگرچه این سه مولفه در ربات های مختلف با هم تفاوت دارند ولی نحوه روند انجام آن ها در همه ربات ها مشابه است.

سنسورهای ربات اطلاعات جمع آوری شده را به کامپیوتر به منظور پردازش اطلاعات ارسال کرده و در آخر سیگنال های کنترل را به اجزای مکانیکی فرستاده تا حرکت انجام شود. تکرار پشت همه این مولفه ها به عنوان حلقه بازخورد شناخته می شود. هدایت ربات ها توسط یک دستگاه کنترل خارجی امکان پذیر است ، همچنین می توان این دستگاه را داخل خود ربات جایگزاری کرد.

خصوصیات مشترک ربات ها

این خصوصیات در همه ربات ها اعم از قدیم و جدید وجود داشته و برای ساخت این محصول الزامی می باشند.

قطعات مکانیکی

در ساخت همه این محصولات، قطعات مکانیکی به کار می رود که با توجه به نوع و وظیفه آن ربات تایین شده تا کار خود را به خوبی و بدون نقص انجام بدهند.

قطعات الکتریکی

این قطعات در جهت تامین نیرو و رساندن پیام های کنترل به قطعات مکانیکی کمک می کنند.

کد ها و نرم افزار

در زمان حال پیشرفت های چشم گیری در زمینه پردازنده ها و سنسورها شکل گرفته است ، این موضوع باعث بهبود عملکرد ربات شده و از سختی های طراحی آن کم می کند. هم اکنون سازندگان ربات بیشتر تمرکز خود را بر نرم افزارها و برنامه نویسی ربات می گذارند تا مکانیزم های حرکتی و هوش مصنوعی آن پیشرفت کند.

به یاد داشته باشید که تمامی ربات ها برای انجام وظایف خود به برنامه نویسی و کد نویسی دقیق نیاز دارند و پیشرفت در این زمینه باعث ساخت ربات هایی می شود که در زمینه های هوش مصنوعی ، کم مصرف بودن و منفعت مالی برتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *