ربات انسان نما

روش های افزایش تمرکز در کودکان

افزایش تمرکز کودکان

والدین محترم ، همان طور که اطلاع دارید ، فرزندان شما در دوران کودکی خود ، پر جنب و جوش ترین رفتار ممکن را از خود نشان می دهند. ترکیبی از تخیل ، انرژی بالا و کنجکاوی که شیطنت های دوران کودکی را تشکیل می دهند. با اینکه در بیشتر مواقع نشان چنین رفتاری تا حدی طبیعی می باشد ، موقعیت هایی پیش می آید که لازم به حداقل تمرکز فرزندان شما را دارد. در مواردی مانند یادگیری دروس (7 تا حدود 12 سال) ، به جا آوردن ادب و احترام ، جلوگیری از آسیب به خود به دلیل کنجکاوی و شیطنت و …. به تمرکز لازم نیاز دارند که گامی را به طرف بلوغ خود برداشته و شخصیت پخته تری را در خود تشکیل دهند. در این مقاله ما به شما  برخی از نکات و روش های کلیدی مورد نیاز برای بهبود و افزایش تمرکز کودکان شما را معرفی می کنیم.

1 _ تهیه محیط مناسب

در موارد مرتبط به درس خواندن ، آماده سازی یک محیط مناسب برای یادگیری کودکان خود یک امر الزامی می باشد. دور کردن کودک از عوامل حواس پرتی مانند صدای تلوزیون ، اتاقی خالی از عوامل پرت کننده حواس برای کودک ، قرار دادن کودک در بخشی از خانه که در کمترین معرض سر و صدا قرار دارد ، از مثال های کلی این مورد می باشد.

قرار دادن لوازم مورد نیاز کودک به صورت منظم در محل فعالیت کودک ، دسترسی بهتری را برای کودک به لوازمی چون تراش ، پاک کن ، مداد های رنگی و … فراهم کرده و حواس کودک را به صورت متمرکز در محل انجام فعالیت نگه می دارد.

به یاد داشته باشید که آماده کردن محلی مناسب برای یادگیری کودکان خود ، تا حدی شخصی بوده هر کودکی ممکن است به نوع خاصی از محیط واکنش نشان دهد که البته این مورد به میزان شناخت شما از کودک خود نیز بستگی دارد. برای مثال برخی از کودکان با صوت و موسیقی های آرامبخش رابطه برقرار کرده و بر روی کار خود متمرکز می شوند.

2 _ انجام بازی های مختلف

در وهله اول ، اشتباه برداشت نکنید. برای افزایش تمرکز ، کودک خود را از بازی های درون تلفن های هوشمند ، رایانه ها و تبلت ها دور نگه دارید. منظور ما از بازی ، بازی به معنای واقعی کلمه با اسباب بازی های معمولی یا بازی های فکری می باشد. (به ویژه بازی هایی که مخصوصا برای افزایش تمرکز طراحی شده اند)

بار ها در مقالات خود به اهمیت بازی های فکری اشاره کرده ایم و میدانیم که تاثیرات به خصوصی را در زمان حال و آینده فرزند شما می گذارند. تاثیراتی مانند افزایش سرعت محاسبات ریاضی ، تمرکز بر روی یادآوری حروف و اعداد ، برنامه ریزی و … از این قبیل می باشند.

از طرف دیگر ، بازی هایی که مربوط به تکامل یک پازل ، جورچین یا شکلی از یک بنا با قطعات مختلف می باشند ، توانایی کودک در مرتب کردن یک محیط را بالا برده و به ذهن کودک به مرور زمان نظم می دهند.

3 _ تغذیه سالم ، مفید برای فعالیت های ذهنی

شاید خیلی ها این حقیقت را نادیده بگیرند که تغذیه یک کودک بر طرز رفتار فرزندان شما تاثیر بسیار زیادی گذاشته و نادیده گرفتن آن اشتباه بزرگی می باشد. تغذیه سالم کودک با میزان توجه، تمرکز و تقویت حافظه او  ارتباط مستقیمی دارد. تحقیق جدیدی در آمریکا نشان می‌دهد مصرف قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا و کافئین‌دار در کودکان افزایش یافته است. این نوشیدنی‌ها شکر اضافی ناسالمی را وارد بدن آنها می‌کند که بعد باعث افت انرژی آنها می‌شود. از غذاهای پر چرب یا پر قند به صورت دائم پرهیز کرده و به غذاهای پروتئین دار روی بیاورید. بهتر است که در این زمینه به سایت های مربوطه در زمینه تغذیه سالم برای کودکان مراجعه فرمایید.

4 _ استراحت و خواب لازم

یکی از معضلات امروزی جامعه که به شدت در حال گسترش در میان سنین پایین می باشد. کم خوابی و بیدار مانند تا دیر هنگامی از شب است. تحقیقات انجام شده نشان داده است که برخی از هورمون های مهم و حیاتی برای رشد کودکان از نظر جسمی و ذهنی به هنگام خواب از ساعت 10 تا 12 _ 1 نصف شب می باشد. جدا از آن ، بی خوابی خود یک مانع بزرگ برای تمرکز کردن بر روی یک موضوع خاص می باشد.

کلام آخر

از شما ممنونیم که تا اینجای کار با ما همراه بودید ، مطالب و دانسته های مربوط به این موضوع حساس زیاد است و متاسفانه نمی توان همه آن ها را در یک صفحه به زبان آورد ، پس با ما در قسمت های دیگر این موضوع همراه باشید ، صبر کرده و راه های بالا را در زندگی فرزندان خود به مروز زمان وارد کنید تا به آینده و حال کودکان دلبند خود کمک کنید.

بیشتر بخوانید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *