دسته‌بندی نشده

اسباب بازی های مناسب برای کودکان

مقدمه

اگر از آن دسته والدینی هستید که به دنبال پرورش خلاقیت درون فرزندان خود در سنین پایین هستید ، بر روی صفحه درستی کلید کرده اید. امروزه ، موارد و روش های مختلفی برای برآورده کردن این موضوع خاص وجود دارد ، که از طریق سرگرمی ، موجب افزایش خلاقیت و بهبودی در کودکان می شوند. ولی امروز ، در این مقاله ، ما به معرفی متداول ترین وسایل مورد استفاده توسط کودکان تمرکز می کنیم ، اسباب بازی ها. در این مقاله با معرفی اسباب بازی های خلاقانه و مناسب برای کودکان ، با ما همراه باشید.

1- لگو

محبوب ترین اسباب بازی دنیا ، این مکعب های رنگارنگ به ظاهر ساده دنیایی را در خود نهفته اند. دنیای بی پایانی از ایده ها و خلاقیت ها در کنار داستان های متنوع ، که همه توسط کودکان شکل می گیرد. سالانه در دنیا میلیون ها قطعه لگو به شکل های ساخته می شود و از این جهت یکی از پرکاربردترین اسباب بازی های کودکان محسوب می گردد. ساخت یک برج ، شهر ، ماشین و دیگر وسایل نقلیه ، همه و همه ی اینها و حتی بیشتر توسط لگو امکان پذیر است و از آنجایی که مدام در حال پیشرفت و ارتقا می باشد ، امکانات بیشتر و جذاب تری را در خود قرار می دهد. لگو به معیار خاصی محدود نمی شود ، در واقع حتی به کودکان نیز محدود نمی شود بلکه طیف وسیعی از طرفداران را در برمیگیرد. این امر باعث شد که لقب خلاقانه ترین بازی دنیا را کسب کرده و در طول سالیان سال ، ارزشش تغییری نکرده باشد. شما می توانید در کنار کودکان خود وقت گذرانده و آن ها را در دنیای خیالیه شان همراهی کنید.

2- سازه های آهن ربایی

این وسایل به طور خلاصه ، قطعات آهن ربایی که هستند که با وصل کردن درست به یک دیگر ، موجب تشکیل یک فرم خاص و یک شکل ثابت می شوند مانند هلیکوپتر ، یک ساختمان یا …..

به طور کلی آهنرباها به دلیل خاصیت مغناطیسی از اسباب بازی های جذاب برای کودکان محسوب می شوند. کار کردن با آهنرباها از قوانین خاصی پیروی نمی کند و کودک با آزمون و خطا، خاصیت مغناطیس را درک می کند و با استفاده از میله های آهنربایی سازه های خلاق بسیاری می توان ساخت. بازی با آهنرباها قدرت دست را در کودکان افزایش می دهد و آنها برای انجام حرکات ظریف یاری می کند. هوش فضایی کودک با استفاده از این اسباب بازی به خصوص تقویت شده باعث می شوند کودک به آسانی بتواند هر آنچه در ذهن دارد بسازد.

3- دومینو

بازی هایی نظیر دومینو هم یک فعالیت خلاقانه به حساب می آیند. دومینو ها بلوک های مستطیلی شکلی هستند که به ردیف در کنار هم چیده می شوند، تا طرحی را شکل دهند و سپس با افتادن یکی از آن ها تمام قطعات سلسله وار می افتد و شکل مورد نظر دیده می شود. کنار هم چیدن، طراحی شکل مورد نظر و برنامه ریزی برای طراحی مسیر، نیاز به روحیه ای خلاق و نگرشی وسیع دارد. از جمله ویژگی های انجام این فعالیت ، بالا بردن ضریب هوشی و افزایش توانایی آنها در هوش و تمرکز می باشد.

4- عروسک های نمایشی

مطمئناً یک کودک نوپا به عروسک ها توجه ویژه ای خواهد داشت. به خصوص اگر یک صحنه ی تئاتر با پرده هایی که باز و بسته می شوند داشته باشید، می توانید خلاقانه ترین داستان ها را برای سرگرمی کودک فراهم کنید. این عروسک ها به سطح تخیل و احساسات کودک کمک شایانی کرده و موجب سرگرمی و حتی تشکیل خاطرات فرزند شما نیز می شوند.

کلام آخر

به یاد داشته باشید که مهم ترین کمک به پرورش خلاقیت و یادگیری در کودکان خود ، حضور خود شما در انجام این فعالیت ها می باشد که تاثیر دو چندان داشته و شما را به کودک خود نزدیک کرده ، از طرف دیگر ، شناخت شما را به کودک خود ، علایق او ، توانایی های او ، افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *