چرتکه

7 مزیت کلیدی آموزش چرتکه به کودکان

مقدمه

چرتکه ، ابزاری با قدمت صد ساله می باشد که برای محاسبات ریاضی استفاده می شود. بازرگانان آسیایی و آفریقایی به دلیل استفاده از چرتکه شهرت زیادی داشته اند. اگرچه عمدتاً در چین و ژاپن یافت می شوند، اما سایر مناطق جهان نیز مانند بین النهرین، ایران، روم، هند و یونان نیز به استفاده از چرتکه معروف بودند. اما فواید کلیدی و قطعی چرتکه برای کودکان چیست؟

1- بهبود تمرکز

کودک به هنگام استفاده از چرتکه ، علاوه بر یادگیری انجام محاسبات ریاضی ، یاد میگیرد که تمام عوامل حواس پرتی را در اطراف خود خفه کند و همه ی تمرکز خود را بر روی انجام محاسبات چرتکه بگذارد. هنگامی که بر چرتکه تسلط پیدا کردن ، شبیه ساز تمرکز بر روی چرتکه را به خاطر سپرده و از آن در بقیه فعالیت های زندگی خود استفاده می کنند. این به نوبه خود، مهارت های تمرکز آنها را به مقدار زیادی افزایش می دهد. این مهارت‌ به سایر جنبه‌های زندگی نیز منتقل می‌شود و کودک می‌تواند به راحتی روی هر چیزی که برایش پیش می‌آید تمرکز کند، چه در مدرسه و چه در خانه.

2- بهبود مهارت های بینایی و شنوایی

کودکی که در حال آموزش محاسبات با چرتکه بوده است ، با یک نگاه به اعداد می تواند شروع به پردازش اعداد کند. با ادامه این آموزش ، کودک مهارت های بینایی خود را تقویت می کند. با همین روند ، مهارت های شنوایی کودک نیز بهتر شده و که در حین حل مشکلات فقط یک بار اعداد را بشوند. این به کودکان  می آموزد که فعالانه به سوالات گوش دهند و مهارت های گوش دادن خود را در زندگی بهبود بخشند.

3- تقویت قوه تخیل

در اوایل آموزش ، کودکان تشویق می شوند تا به صورت شبیه ساز ، برای محاسبه از یک شبیه ساز چرتکه در ذهنشان استفاده کنند. این به آنها کمک می کند تا با تصور چرتکه به سرعت مشکلات را حل کنند. هرچه کودک بیشتر از این تکنیک استفاده کند، تخیل و مهارت های تجسم او بهتر می شود.

4- تقویت حافظه

یک کودک باید مواردی را به هنگام آموزش اعداد و حل محاسبه بخاطر بسپارد. دانش آموزانی که در حال یادگیری چرتکه هستند ، نیز تمایل دارند تصویر نهایی ساخته شده در حین حل مسئله را قبل از دادن آخرین پاسخ به خاطر بسپارند. با تمرین مداوم، توانایی کودک برای به خاطر سپردن چیزی که می بیند بهبود می یابد و حتی می تواند منجر به تبدیل شدن آن به یک خاطره عکاسی شود.

5- افزایش سرعت و دقت

اکثر آزمون های رقابتی ، تایم خاصی را در نظر دارند و کودک حتی اگر رشد سنی داشته باشد ، باید توانایی ارائه نتایج را در زمانی کوتاه داشته باشد. یادگیری چرتکه می تواند به کودک یاد دهد که چگونه زمان خود را بهینه کند و همچنین دقیق بماند.

6- مهارت ها تحلیلی ، مهمترین ویژگی یادگیری چرتکه

هنگامی که یک کودک یک مسئله ریاضی را با کمک چرتکه حل می کند، مهارت های تحلیلی خود را نیز تقویت می کند. یک مثال عالی در این مورد زمانی است که آنها یاد می گیرند یک مشکل را با چندین فرمول ساده حل کنند. کودک به طور خودکار یاد می گیرد که بفهمد کدام فرمول مناسب برای استفاده است، که به او کمک می کند مهارت های تحلیلی ایجاد کند. این مهارت ها به جلو منتقل می شوند و می توانند از آنها در موقعیت های واقعی استفاده کنند.

7- کاهش استرس

چرتکه به تحریک فعالیت‌های مغز کمک کرده ، که معمولاً منجر به کاهش سطح اضطراب می‌شود. هرچه کودک بیشتر از استفاده از چرتکه لذت ببرد، شادتر می شود و در عین حال سطح استرس را تقریباً کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *