چرتکه

چرتکه و تاثیر آن بر روی فعالیت های ذهنی کودکان

ما قصد داریم در این مقاله شما عزیزان را با چرتکه و فعالیت ذهنی آشنا کنیم. تا به امروز؛ شما عزیزان درباره انواع مختلف چرتکه و همچنین فواید آموزش آن برای کودکان آشنا شده اید. همان طور که می دانید، چرتکه؛ وسیله ای است که در انجام شمارش و محاسبات اعداد به شما کمک می نماید. آموزش چرتکه به کودکان، موجب بروز برخی تاثیرات مثبت در رفتار و همچنین شیوه زندگی آن ها می شود. به طور کلی؛ مهم ترین اثر چرتکه؛ فعال شدن ذهن و افزایش فعالیت های مغزی در کودکان است. در ادامه سعی داریم تا اطلاعات ارزشمندی را در ارتباط با تاثیرات چرتکه بر فعالیت های ذهنی را به شما عزیزان شرح دهیم.

چرتکه و تاثیر آن بر فعالیت های ذهنی کودکان

شما برای تقویت هر کدام از اعضای بدن خود، ورزش های خاص و مختلفی را انجام می دهید. فرد برای تقویت مچ، بازو، پا و ….. ورزش های خاصی را به صورت مداوم تکرار می کنید تا موجب پیشرفت و تقویت فعالیت های اعضای مختلف بدن شود. چرتکه نیز برای مغز، حکم ورزشی را دارد که با تکرار آن، مغز فعال شده و فعالیت های مختلف در حوضه تفکر و تصمیم گیری را بهتر و با سرعت بیش تری انجام می دهد. نیم‌کره راست مغز؛ اعضای چپ بدن و نیم کره چپ؛ اعضای راست بدن را کنترل می کند، بنابراین استفاده کودکان از دو دست برای حرکت مهره های چرتکه، باعث تحریک هر دو نیم کره مغز می شود و باعث رشد متعادل مغز خواهد شد.

در حالی که حرکت انگشتان و بلند صحبت کردن نیز با فراهم کردن محرک مناسب، منجر به فعال شدن مغز می‌شود. مفهوم تفکر در تصاویر به دانش‌آموز کمک می کند تا نه تنها در ریاضیات بلکه در همه موضوعات بهتر عمل نماید. تمرین دائمی از انجام جمع‌ ها که توسط مربی دوره چرتکه انجام می‌شود، مهارت شنیداری دانش‌آموزان را نیز افزایش می دهد. در ادامه به تاثیر چرتکه بر فعالیت های ذهنی کودکان می پردازیم:

افزایش فعالیت مغز

یکی دیگر از فواید و مزایای یادگیری چرتکه برای کودکان؛ افزایش فعالیت مغز است. استفاده از چرتکه در سنین کودکی، بسیاری از تصمیمات و فعالیت های آن ها را در سنین بزرگ سالی بهبود می بخشد. چرتکه علاوه بر افزایش سرعت تصمیم گیری، ذهن کودک شما را در مورد خود و محیط اطراف فعال نموده و میزان تصمیمات احمقانه یا احساسی که ممکن است در زندگی فرزند شما تاثیر منفی بگذارند را به شدت کاهش می دهد. همان طور که اشاره شد، استفاده از چرتکه صرفا برای آسودگی محاسبات و یادگیری آسان ریاضی نمی باشد، بلکه شکل گیری شخصیت آینده فرزند شما در آن نهفته است.

همان طور که می دانید ، در دنیای امروزه و با پیشرفت فضای مجازی ، میزان کلاه برداری به طرز چشم گیری افزایش پیدا کرده است. به شیوه های مختلف ، از سادگی و اعتماد مردم سواستفاده شده و صدمات جدی به زندگی آن ها از جنبه های مالی و روانی وارد می شود. می پرسید که این موارد گفته شده ، به چرتکه چه ربطی دارد ؟ والدین عزیز ، استفاده از چرتکه موجب فعال شدن و پیشرفت ذهن شده و یک ذهن فعال ، به سادگی مورد فریب دیگران قرار نمی گیرد ، از احساساتش سواستفاده نشده و در کسب و کار ، به سادگی به سرش کلاه نمی گذارند.

یک ذهن فعال ، آینده نگر و برنامه ریز است . یک ذهن فعال برای پیشرفت و ترقی ، به شیوه درست و با نتیجه خوب برای هدف خود تلاش می کند و از همه مهمتر ، یک ذهن فعال ، به سادگی مورد فریب و سواستفاده دیگران قرار نمی گیرد. توجه داشته باشید که این پیشرفت به میزان هوش یا استعداد فرزند شما ربطی ندارد ، تمرین و استفاده از چرتکه ، باعث افزایش هوش فرزند شما شده و استعادد های دلبند شما را شکوفا می کند.

پس به چرتکه صرفا به عنوان وسیله ای برای یادگیری آسان ریاضی نگاه نکنید ، بلکه آن را به عنوان وسیله ای برای پیشرفت و ترقی فرزندان خود در آینده در نظر بگیرید.

مزایای آموزش چرتکه

در ادامه به مزایای آموزش چرتکه می پردازیم:

  1. رشد شخصیت
  2. افزایش اعتماد به نفس
  3. مهارت های تخیل را افزایش می دهد.
  4. قدرت حافظه را بهبود می بخشد.
  5. مهارت های تمرکز را افزایش می دهد.
  6. محاسبات کاملاً ذهنی انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *