لیوان چینی

لیوان چینی چیست؟

 لیوان چینی یک نوع ورزش است که از چیدن لیوانهای مخصوص و جمع آوری و چیدمان آنها طبق یک دستــور العمل خاص صــورت میگیرد. این ورزش به وسیله استفاده همزمان از دو دست، بهترین عملکرد  را برای بالابردن تمرکز، هماهنگی عصب ، عضله، دست و چشم و استفاده همــزمان از هر دو نیمکره مغز و بـــدن را دارد.محدودیت در این بازی وجود ندارد . همه شرکت کنندگان در تمامی سنین حتی با وجود ناتوانایی های فیزیکی و ذهنی میتوانند به انجام این بازی بپردازند. نظیر معلولان جسمی حرکتی، معلولان ذهنی و حتی افراد نابینا.

بوسیله  “تمرین مکرر” شما میتوانید پیروز و موفق در این عرصه باشید

تاریخچه لیوان چینی

تاریخ آغاز این ورزش به اوایل دهه ۱۹۸۰ در آمریکا بازمی­ گردد و در ۱۹۹۵ به صورت رسمی در آمریکا آغاز شد. اولین دوره مسابقات این رشته به صورت کشوری در سال ۱۹۹۸ در تگزاس برگزار شد .

هم اکنون این رشته ورزشی در تمام دنیا زیر نظر فدراسیون جهانی  WSSA که ریاست آن متعلق به باب فاکس می­باشد، فعالیت می­نماید. ورزش لیوان چینی هم اکنون ورزشی محبوب در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به شمار می­رود.

فواید لیوان چینی

۱)  تناسب اندام

چیدن لیوان ورزشی است که بر مبنای آن هر بچه ای با هر سابقه و هر توانایی می تواند انجام دهد . برای ورزشکار و غیر ورزشکار به یک شکل است، بدون هیچ فردی اگر در کلاس هشتم یا مهد کودک درس میخوانید لیوان چینی می تواند یک پیشرفت بزرگ برای تناسب اندامتان باشد . لیوان چینی به کودکان کمک می کند که فعال خرم باشند

معلمان و والدین هم لیوان چینی را دوست دارند چون می شود آن را در خانه هم انجام داد، بیشتر از آن که یک کتاب مدرسه بچه را تشویق می کند که در خانه بخواند.

(۲ احترام به خود

یکی از نظرهایی که ما از معلمان و والدین و مدیران مدرسه دریافت می کنیم این است که چگونه لیوان چینی بخش های بازی را برای کودکانشان بخش بندی می کنند.

بچه های غیر ورزشکار می توانند با ورزشکارها رقابت تن به تن کنند . این می تواند احترام به خودشان را افزایش دهد و آنها را به سمت این که سخت تر کار کنند حرکت دهد و در شرکت کردن هیجان زده شوند , این یک برد است

مزایای لیوان چینی برای کودکان

باعث رشد فکری، ذهنی و تقویت فعالیت های حسی و حرکتی کودک میشود.

همچنین انجام بازی های مناسبی مانند لیوان چینی باعث جهش ذهنی چندین ساله در کودک، هماهنگی بیشتر در دست و چشم، عصب و عضله، انطباق چشم ها، واستفاده از هر دو نیم کره مغز می شود.

لازم نیست که بچه‌ها قانع شوند که مزایای لیوان چینی چیست، آنها به سادگی آن را دوست دارند. ما همیشه همکاری بین دست و چشم را آموزش داده‌ایم، و ما الان می‌توانیم با قاطعیت ادعا کنیم که لیوان چینی همکاری بین دست و چشم را افزایش میدهد.

مطالعات یک دانشگاه که توسط دکتر برایان آدرمن انجام شد اخیراً در دانشگاه ویسکنسین اعلام می‌دارد که لیوان چینی همکاری بین دست و چشم را بهبود می‌بخشد و زمان واکنش را تا ۳۰ درصد بالا می‌برد.

این ورزش به دانش‌آموزان کمک می‌کند که مهارت خود را گسترش دهند و عملکرد هر دو سوی بدنشان را برابر کنند. با افزایش مهارت، یک دانش آموز درصد بیشتری از سمت راست مغزش را که خانه‌ی هشیاری، تمرکز، خلاقیت و ریتم دست را گسترش دهد.

لیوان چینی کمک می‌کند که مغز را برای ورزش و سایر فعالیت‌ هایی که از هردو دست برای انجام آن استفاده می‌ شود تعلیم داده شود.

برای مثال نواختن یک آلت موسیقی یا استفاده از کامپیوتر، ترتیب و الگوی المان‌ های لیوان چینی هستند که می‌ توانند به خواندن و مهارت ‌های ریاضی کمک کند.

(( لیوان چینی به واسطه استفاده همزمان از هر دو دست، بهترین عملکرد را برای افزایش تمرکز، هماهنگی عصب عضله،دست و چشم و استفاده همزمان از هر دو نیمکره مغز و بدن را دارد. ))

بزرگسالان

لیوان چینی فعالیتی است که حتی سالمندان و بزرگسالان هم به آن علاقه دارند. در این بازی از هر دو دست به طور متوالی استفاده میشود که همین امر باعث استفاده همزمان از هر دو نیم کره مغز میشود و به واسطه انجام همین چند فعالیت ساده میتوان از بیماری پارکینسون و آلزایمر پیشگیری کرد و همچنین به موجب قانونمند و منسجم بودن حرکات هردو دست در این ورزش در مواردی باعث بهبود آلزایمر و پارکینسون شده است.

نظریه آکادمیک

امروزه مدارس، معلم ها و والدین از همیشه بیشتر روی آکادمیک تمرکز دارند . لیوان چینی نه تنها تناسب اندام را افزایش می دهد بلکه آموزه های نظری هم دارد . دانش آموزانی که لیوان چینی را انجام می دهند قانوناً در پایه نشان داده می شود که هواسشان افزایش می یابد. دانش آموزان از هر دو طرف مغزشان استفاده می کنند. این دانش آموزان با انجام لیوان چینی از خط وسط بدنشان عبور می کنند و ارتباطات جدیدی در مغزشان گسترش می دهند .
استفاده از هر دو دست همراه با رشد روانی مغز، بالانس بیشتری از ترکیب هردو قسمت مغز ایجاد میکند مطالعات نشان داده است که مردمی که قادرند دوگانه کار کنند از نظر احساسی استقلال بیشتری دارند بیشتر مصمم هستند و بیشتر با موقعیت کنار می آیند و بیشتر قادرند مشکلات را بدون تسلیم شدن حل کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *