برنامه نویسی

اسکرچ جونیور چیست ؟

اسکرچ جونیور

اسکرچ جونیور یک زبان برنامه نویسی مقدماتی است که به صورت خلاقانه و ساده ، کودکان را با دنیای برنامه نویسی آشنا می کند. این برنامه به کودکان اجازه می دهد که داستانها و بازی های مخصوص به خود را طراحی کنند ، کودکان با استفاده از این برنامه یاد می گیرند که چطور بلوک های گرافیکی را به یک دیگر چسبانده تا شخصیت ها به فعالیت های مختلف مانند پریدن ، رقصیدن و آواز خواندن بپردازند.

کودکان یاد می گیرند که رنگ آن ها را در وبرایشگر تغییر داده یا صدا و تصاویر مختلف را به محیطی یا شخصیتی که برای خود ساخته‌اند اضافه کنند. در پایان کار آن ها می توانند با استفاده از بلوک‌های برنامه نویسی شخصیت خود را زنده بکنند.

کاربرد اسکرچ جونیور چیست؟

با توجه به نقش مهمی که نرم افزار‌ها و کد‌های برنامه نویسی در زمان حال پیدا کرده‌اند و نقشی که قرار است در زمان آینده ایفا کنند ، آموزش این موضوعات به فرزندان خود موجب ایجاد یک آشنایی اولیه از برنامه نویسی در ذهن کودک شده و حتی ممکن است که استعداد های آن ها را در این زمینه شکوفا کند.

آموزش های اسکرچ جونیور شامل :

حرکت دادن کاراکتر ها

نمایش کاراکتر ها به صورت مختلف

گفت و گوی کاراکترها با یکدیگر

ویرایش یا حذف کاراکترها با توجه به سلیقه کودک

توقف و شروع صحنه

انتقال به صحنه بعدی

مثالی از طرز کار اسکرچ جونیور

کودکان می توانند اسپریت های گرافیکی موجود بر روی صفحه اسکرچ جونیور را کشیده و رها کنند ، این برنامه نویسان کوچک می توانند صحنه های ساده و تا حدی تعاملی را زنده کنند . به عنوان مثال ، یک گربه کارتونی را به صحنه ساحل بکشید و یک نماد کوچک را به پنجره برنامه نویسی بکشید تا فرمان حرکت اضافه شود .

سپس فقط یک فرمان “هنگام لمس کردن شروع کنید” را به صفحه اضافه می کنند و یک عنصر تکراری را روی نماد حرکت فشار داده ، و با ضربه زدن روی گربه ، کارتون را روی صفحه نمایش به حرکت در می آورد . با بهره گیری از رابط لمسی دستگاه خود ، همه چیز در برنامه یک ضربه یا کشیدن به طرف دیگر خواهد بود .

طراحی رابط کاربری نرم افزار ، مانند اسباب بازی هایی است که به صورت مرتب بر روی یک میز چینده شده اند. این طراحی مناسب کودکان 5 تا 7 سال می باشد.

آموزش موارد بالا به کودکان ساده بوده و این برنامه کودکان را به خود سرگرم می کند. به یاد داشته باشید که یادگیری این برنامه بدون یک معلم دشوار خواهد بود ، با کمک و هدایت بزرگسالان ، از این دشواری کاسته شده و مشارکت والدین یک امر ضروری است.

کلام آخر

این برنامه فرصت خوبی برای آشنایی شما با دنیای برنامه نویسی است که نتیجه آن ، توسعه فعالیت ذهنی فرزند شما و ایجاد طراحی های خلاقانه می باشد. موجب افزایش اعتماد به نفس فرزندان شما شده و آن ها را برای یادگیری برنامه نویسی های پیشرفته تر به هنگام  آینده آماده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *