آموزش رباتیک؟

ساخت ربات و آموزش و گسترش این علم همیشه دغدغه ای برای علاقه مندان این رشته بوده است. هر روزه شاهد پیشرفت و اخبار شگفت انگیزی از این علم هستیم قبل از ورود به مبحث آموزش رباتیک بهتر است با مفاهیم آن آشنا شویم.

رباتیک چیست؟

رباتیک به عنوان یکی از علوم نوین و پیشرفته شناخته می شود که تلفیقی از سه تخصص کامپیوتر، مکانیک و الکترونیک می باشد و علم ایده پردازی، طراحی و ساخت ربات ها با هدف افزایش آسایش انسان ها می باشد.

ربات چیست؟

به دلیل گستردگی در شکل و طراحی و نوع عملکرد ربات ها نمی توان تعریف دقیق و مشخصی برای آن داشت اما می توان به طور کلی گفت:

ربات با دریافت اطلاعات از محیطی که در آن فعال است و با توجه به برنامه تعریف شده برای آن تصمیم گیری می کند و یک خروجی بسته به نوع طراحی و کاربرد آن ارائه می نماید. ربات ها می توانند در ابعاد مختلف و عملکرد های متفاومت طراحی شوند از کار در یک کارخانه گرفته تا انجام اعمال حساس مثل جراحی از راه دور .

اساسی ترین مطلب در مورد ساخت ربات ها این است که مسولیت آسان تر کردن، کاهش هزینه و نیرو کار را به عهده دارند.

انواع ربات؟

قبل از اینکه بخواهیم از آموزش رباتیک و دلایل اهمیت آن صحبت کنیم باید بدانیم برای ساخت هر ربات چه فرآیندی طی می شود.

برای ساخت هر ربات نیازمند یک گروه شامل متخصصان برنامه نویسی، الکترونیک و مکانیک هستیم.

غالب اوقات بسته به نیاز یا خلاقیت یک طرح شکل می گیرد و به دنبال آن نیاز سنجی و تعریف فاز های پروژه صورت می گیرد.

در ادامه هر بخش به گروه متخصص آن سپرده می شود. مهم ترین نکته در این مسیر هماهنگ سازی خروجی هر بخش با یکدیگر می باشد. نتیجه می تواند یک نانو ربات یا یک ابر ربات باشد.

اهمیت آموزش رباتیک؟

در سال های اخیر آموزش رباتیک با اقبال گسترده ای روبرو شده است تا جایی که به یکی از آموزش های پرطرفدار تبدیل شده است . فارق از بحث فرهنگی به دلیل گستره کاربرد این علم، در دانشگاه ها و حتی مدارس پیش رفته کرسی های آموزشی برای آموزش و آشنایی آن قائل شده اند.

اهمیت آموزش رباتیک به کودکان؟

همانطور که اشاره شد با سرعت پیشرفت علوم نوین همه ما مجبور به همگام سازی خود با این فرآیند هستیم اما سوالی که پیش می آید در این بین کودکان یا به بیان بهتر افراد بالغ دنیای آینده اگر آماده ورود با این دنیا نباشند با چه مشکلاتی روبرو خواهند بود؟

فواید کلی آموزش رباتیک به کودکان

همه آموزش ها یک سری فواید و مزایا به همراه دارند ، اما آموزش رباتیک به کودکان یک نتیجه بسیار مهم به همراه دارد و آن چیزی نیست جز افزایش خود باوری و میل به ساخت و ساز که در پی فرآیند پرورش مهارت حل مساله اتفاق می افتد .

آموزش رباتیک به کودکان و پرورش خلاقیت

اگر به بازی کردن فرزندان خود دقت کنید بی شک متوجه خیال پردازی و تصویرسازی ذهنی آن ها خواهید شد به طوری که به راحتی با یک وسیله یا یک اسباب بازی ساده ساعت های مشغول هستند.

حال تصور کنید این امکان برای فرزند شما فراهم شود که بخش قابل توجهی از افکار خود را به واقعیت تبدیل و برای آن ما به ازای بیرونی خلق کنند، کاملا واضح است که در طی این فرآیند افزایش اعتماد به نفس از باور توانایی ها و افزایش خلاقیت اتفاق

می افتد چرا که فرزند شما آنچه را که تا قبل صرفا رویایی بیش نبود را به تنهایی به واقعیت تبدیل کرده است.

کلاس های آموزش رباتیک به کودکان 


حتما این سوال برای شما پیش می آید که  کلاس های آموزش رباتیک به کودکان ،چطور به فرزندان ما کمک می کند؟

بسته های آموزش رباتیک و محتوای دوره های موسسه علمی آموزشی روبوکد به گونه ای طراحی شده که کودکان گام به گام آموزش می بینند و ابزار و آموزشی که در اختیار آنها قرار می گیرد کودک را در مسیری قرار می دهد که با ساده ترین المان ها می تواند دیده ها و تصوراتش خلق می کند. حالا کودک ما به مرحله ای رسیده که میتواند اسباب بازی های ساده ای مثل ربات چرخ و فلک تا ربات های پیشرفته مثل ماشین یا ربات جنگ جو سنگین را بسازد.

در کنار این فرایند کودکان ما به علومی مثل مکانیک، الکترونیک، برنامه نویسی مرحله به مرحله آشنا می شوند.

آیا آموزش رباتیک به یادگیری کودکان کمک می کند؟

هدف اصلی ما در موسسه علمی آموزشی روبوکد پرورش ذهن کودکان هست و همه آموزش ها ازجمله رباتیک، چرتکه و روبیک و … با هدف تقویت قوای ذهنی دانش آموزان و افزایش ارتباط بین دو نیمکره مغز آن ها تعریف شده است.

تحقیقات به عمل آمده موید این موضوع است که هرچه میزان ارتباط بین دونیم کره مغز افراد بالاتر باشد یادگیری نیز آسان تر و سریع تر می شود. از آنجایی که نیم کره چپ مغز از نظر ماهیت روشمند و تحلیل گر و نیم کره راست مغز مسول خلاقیت و هنر است پس ارتباط بالا و امکان بهره مندی هم زمان توانایی افراد در یادگیری دروس مختلف افزایش می دهد.

بسته های آموزش رباتیک روبوکد

بسته های آموزش رباتیک روبوکد به گونه ای طراحی شده که مکمل یکدیگر هستند و این به این معنی است که بسته هر ترم به ترم بعدی اضافه می شود و برای روبوآموز این امکان را فراهم می سازد که ربات های مختص به آن ترم را بسازد.

روبوآموزان بسته به گروه سنی تعریف شده (5 تا 7 سال) و (8 تا 15 سال) در هر دوره چندین مورد ربات به انضمام ربات های شاخص آن ترم را آموزش

می بینند.

دوره ها به سه بخش اصلی مکانیک در 4 ترم، الکترونیک در 2 ترم و برنامه نویسی در 2 ترم تقسیم می شوند. در پایان هر دوره یک گواهینامه به روبوآموز اعطا می شود.