وزیر آموزش و پرورش گفت: یکی از برنامه های این وزارتخانه در سال تحصیلی جاری، وارد کردن اسباب بازی به کلاس های درس در 10 هزار مدرسه است.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، «سیدمحمد بطحایی» روز شنبه در افتتاحیه چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی افزود: این طرح با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مرحله اول در پایه های اول تا سوم ابتدایی اجرایی خواهد شد.
وی اظهار داشت: در قالب این طرح که در 10 استان اجرا خواهد شد کلاس های اسباب‌بازی راه اندازی می شود تا دانش آموزان در هفته، دو تا 3 ساعت همراه با بازی کردن اهداف آموزشی را دنبال کنند.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اسباب بازی باید به عنوان بخشی از تکنولوژی آموزشی وارد مدارس شده و کلاس ها تبدیل به محیطی برای یادگیری در فضایی شاد و با نشاط باشد.
بطحایی یادآور شد: آموزش و پرورش نیازمند چنین رفتارها و نوآوری هایی است و این حرکت می تواند ما را به مفاد مورد تاکید در سند تحول نزدیک کند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اقلام خارجی در حوزه اسباب بازی در کشور ما زیاد است، گفت :امروز اسباب بازی به عنوان یکی از تجهیزات و بخشی از تکنولوژی آموزشی در نظام های آموزشی کشورها به کار گرفته می شود.
بطحایی اضافه کرد : اسباب‌بازی صرفا یک وسیله سرگرم کننده نیست و اهداف آموزشی را دنبال می کند و بچه ها با استفاده از بازی در یادگیری سرعت بیشتری پیدا می کنند.
وی با اشاره به اینکه به کمک بازی دامنه شناخت و مهارت آموزی بچه ها به ویژه مهارت های اجتماعی گسترش می یابد، تصریح کرد: بچه ها در بازی کردن اهداف تربیتی و صبوری را تمرین می کنند و این مهمترین کارکرد اسباب‌بازی است.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اسباب بازی امروز حامل فرهنگ است و اگر اصرار داریم ساخت داخل کشورمان باشد به این دلیل است؛ اگر این فرهنگ از طریق تولیدات خارجی به بچه ها منتقل شود تاثیر سوء در رفتار و یادگیری بچه ها خواهد داشت.
بطحایی اضافه کرد: از اسباب‌بازی‌ها باید در فرآیند یادگیری و یاددهی استفاده شود و این وسیله ضمن مدنظر قرار دادن این فرآیند باید به شادی و نشاط هم منجر شود.
بطحایی بیان داشت: یکی از مهمترین نشانه های اصیل یادگیری وجود نشاط است مساله ای که باید جزء لاینفک نظام آموزشی باشد اما امروز حلقه مفقوده است.
وی با بیان اینکه با مراجعه به بازار مشاهده می شود که ساده ترین اسباب‌بازی ها حتی وسایل بازی سفالی خارجی هستند گفت : با توجه به صنعت دیرینه سفال در کشورمان لازم است نهادهایی چون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کمک نظام آموزشی بیایند تا در این رقابت سخت با نمونه های خارجی روزی تمامی اسباب‌بازی ها تولید داخل باشد.
وزیر آموزش و پرورش همچنین در حاشیه افتتاحیه چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مدارس ما مجهز به فناوری آموزشی هستند، گفت: این فناوری ها باید با توجه به تغییرات روزافزون، به روز شود که این کار در دستور کار دولت است و به تدریج اتفاق خواهد افتاد.
بطحایی با بیان اینکه در حال استفاده از تاثیر مثبت فضای مجازی هستیم و بستر خوبی تحت عنوان سیناروبیک ایجاد کردیم که از فناوری های آموزشی به شمار می رود، اظهار داشت: عروسک از موضوعاتی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از سال ها پیش روی آن کار کرده است.
وی اسباب بازی هایی چون عروسک را حامل فرهنگ دانست و افزود: بچه ها از اسباب بازی ها به ویژه عروسک ها الگوبرداری می کنند و اسباب بازی ها را جزئی از خود و واقعیت زندگی شان می دانند.
وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: اکنون کانون پرورش فکری با اتکا به مطالعاتی که در زمینه تجربه کشورهای مختلف دارد ما را به جلو می برد تا بتوانیم تولید عروسک های ایرانی را با آداب و رسوم و فرهنگ کشورمان گسترش دهیم.
بطحایی افزود: باید اعتراف کنیم با وجود تمام اقدامات انجام شده در حوزه عروسک سازی، کودکان هنوز نتوانسته اند با عروسک های ایرانی انس پیدا کنند.
چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی از امروز 26 آبان ماه در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز به کار کرد و تا 30 آبان در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران دایر است. علاقه‌مندان همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹امکان بازدید از بخش‌های مختلف جشنواره و یا حضور در نشست‌های علمی را دارند.
این جشنواره در سه بخش تخصصی، ترویجی و علمی، برنامه‌های متنوعی را آماده کرده است و مخاطبان را با ۱۳۰۰اسباب‌بازی تولیدی آشنا می‌کند.
جشنواره‌ چهارم با تغییرهای اجرایی و ساختاری نسبت به دوره‌های قبل و با مشارکت انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی برای نخستین بار رویکردی‌ تخصصی را دنبال خواهد کرد.

منبع:خبرگزاری ایرنا

عضویت در کانال تلگرام روبوكد

همراهی شما افتخار ماست. در کنار ما باشید.

عضویت در کانال بستن