نمایش خبر

    print

خواندن ذهن ربات با واقعیت مجازی

آیا خواندن ذهن ربات با واقعیت مجازی امکان پذیر است؟؟

 تشخیص اینکه افراد دیگر چه فکری می کنند دشوار است ، اما تشخیص اینکه یک ربات در حال فکر کردن به چیست ، غیرممکن است.بدون وجود مغز برای مشاهده، محققان باید سخت تلاش کنند تا دیدگاه یک ربات را تشریح کنند.

اما در داخل یک اتاق تاریک در انستیتوی فناوری ماساچوست(MIT)، محققان در حال آزمایش نسخه خود از یک سیستم هستند که به آنها اجازه می دهد تا ببینند و تجزیه و تحلیل کنند که ربات های خودمختار ، از جمله هواپیماهای بدون سرنشین ، در حال فکر کردن به چه چیزی هستند. دانشمندان این پروژه را سیستم "واقعیت مجازی قابل اندازه گیری(MVR)  می نامند.

بخش واقعیت مجازی سیستم ، محیطی شبیه سازی شده است که توسط مجموعه ای از پروژکتورهای سقفی نصب شده روی زمین پیش بینی شده است. این سیستم قابل اندازه گیری است زیرا ربات هایی که در این محیط مجازی حرکت می کنند مجهز به سنسورهای ضبط حرکت هستند ،که توسط دوربین ها نظارت می شوند و به محققان اجازه می دهند حرکات ربات ها را هنگام حرکت در محیط مجازی خود اندازه گیری کنند.

علی اکبر آقا محمدی ، همکار بعد از دکترا در آزمایشگاه کنترل هوافضا MIT ، در بیانیه ای گفت: این سیستم "چرخش واقعیت مجازی معمولی است که برای تجسم ادراک ربات ها و درک یک ربات از جهان" طراحی شده است.

با استفاده از سیستم MVR ، محققان می توانند مسیری را که یک ربات در پیش گرفته است تا از یک مانع در راه خود دوری کند را ، مشاهده کنند.برای مثال، در یک آزمایش ، شخصی در مسیر ربات ایستاد و ربات باید بهترین راه برای دور زدن او را میفهمید.

به گفته محققان، یک نقطه بزرگ صورتی برای پیروی کردن از شخصی که به دور اتاق در حال حرکت است،ظاهر میشود که سمبل بصری از درک ربات از این شخص در محیط است. همانطور که ربات حرکت بعدی خود را تعیین کرد ، یک سری خط ، هر یک از مسیرهای احتمالی تعیین شده توسط الگوریتم های ربات را نشان می دهد و در الگو و رنگهای مختلف در داخل اتاق تابش می کند ، که به محض تغییرمکان ربات و مرد تغییر می کردند. خط سبز نشانگر مسیری مطلوب است که در نهایت ربات طی می کند.

آقا محمدی گفت: "به طور معمول ، یک ربات ممکن است تصمیم بگیرد ، اما شما به راحتی نمی توانید بگویید که چه چیزی در ذهنش می گذرد ، چرا این مسیر خاص را انتخاب می کند." "اما اگر بتوانید طرح ربات را که روی زمین پیش بینی شده است ، ببینید ، می توانید آنچه را که درک می کند به آنچه انجام می دهد ، وصل کنید تا از عملکردهای آن مطلع شوید."

و درک فرایند تصمیم گیری ربات مفید است. وی گفت ، این امر به آقا محمدی و همکارانش اجازه می دهد عملکرد کلی ربات های خودمختار را بهبود ببخشند.

آقامحمدی ادامه داد: "به عنوان طراحان ، وقتی می توانیم درک ربات را با نحوه عملکرد مقایسه کنیم، می توانیم خیلی سریعتر اشکالات را در کد خود پیدا کنیم. به عنوان مثال ، اگر ما یك هلیكوپتررا به پرواز درآوریم ، و ببینیم كه چیزی در ذهنش اشتباه است ، ما می توانیم کد را قبل از برخورد به دیوار خاتمه دهیم ،یا بشکنیم."

محققان گفتند ، این توانایی در بهبود یک ربات مستقل با در نظر گرفتن نشانه هایی از خود دستگاه ، می تواند تأثیر زیادی بر ایمنی و کارایی فن آوری های جدید مانند اتومبیل های خودران و پهپادهای تحویل بسته داشته باشد.

شایگان امیدشفیعی ، دانشجوی فارغ التحصیل در MIT که به توسعه سیستم MVR کمک کرده است، گفت: "مشکلات زیادی وجود دارد که به دلیل عدم قطعیت در دنیای واقعی یا مسائل مربوط به سخت افزار مطرح می شوند و این جایی است که سیستم ما می تواند میزان تلاش صرف شده توسط محققان را برای مشخص کردن دلایل کاهش دهد."

امیدشفیعی گفت: "به طور سنتی سیستم های فیزیکی و شبیه سازی از هم جدا شدند." "شما باید به پایین ترین سطح کد خود بروید ، آن را تجزیه کنید و سعی کنید بدانید که مشکلات از کجا آمده اند. اکنون ما این توانایی را داریم که اطلاعات سطح پایین را به روشی فیزیکی نشان دهیم ، بنابراین نیازی نیست که شما به عمق کد خود وارد شوید ، یا دید خود را در مورد  نحوه کار الگوریتم خود بازسازی کنید. شما باید برنامه هایی را مشاهده کنید که بتوان یک ماه کار را به مدت چند روز کاهش داد. "

در حال حاضر ، سیستم MVR فقط در داخل خانه استفاده می شود ، جایی که می تواند ربات های خودمختار را در زمین های ناهموار شبیه سازی شده آزمایش کند ، از این رو ماشین ها در واقع با دنیای واقعی روبرو می شوند. امیدشفیعی گفت: این سیستم در نهایت می تواند به طراحان ربات اجازه دهد تا ربات های خود را در هر محیطی که می خواهند در مرحله نمونه اولیه پروژه آزمایش کنند.

آلبرتو اسپرانزون ، دانشمند تحقیقاتی در مرکز تحقیقات فن آوری یونایتد ، با محوریت در شرق هارتفورد ، کانکتیکات ، که درگیر این تحقیق نشده است، گفت:  "[سیستم] نمونه سازی سریع و آزمایش سریعتر در محیط های نزدیک به واقعیت را قادر می سازد." "همچنین این آزمایش آزمایش الگوریتم های تصمیم گیری را در محیط های بسیار سخت که به راحتی در دسترس دانشمندان نیست امکان پذیر می کند. به عنوان مثال با این فناوری می توانیم ابرهای بالاتر از محیطی را که توسط یک وسیله نقلیه پرنده کنترل می شود شبیه سازی کنیم. سیستم پردازش که با انسدادهای نیمه شفاف سروکار دارد."

در نتیجه با توجه به مطالب بالا میتوان گفت که خواندن ذهن ربات تا حدودی با استفاده از واقعیت مجازی امکان پذیر است.

اگر از خواندن مقاله "خواندن ذهن ربات با واقعیت مجازی" لذت بردید آن را به دوستان خود معرفی کنید.همچنین میتوانید برای خواندن مقاله های بیشتر در مورد رباتیک به بخش مقالات سایت روبوکد مراجعه کنید.اشتراک گذاری خبر در شبکه های اجتماعی
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.