نمایش خبر

    print

تاریخچه رباتیک

دانستن تاریخچه ی رباتیک میتواند برای کسانی که به این حوزه علاقه مند هستند و قصد شرکت در کلاس های رباتیک را دارند بسیار مفید و موثر باشد.

در مورد برخی از لحظات جذاب که به تعیین تاریخ رباتیک کمک کرده اند ، بیاموزید. این جدول زمانی شامل تعدادی از رویدادهای تاریخی گذشته و همچنین تحولات اخیر است که به شکل کلی، به دنیای ربات ها و فناوری کمک کرده است. مقاله تاریخچه رباتیک در مورد پیشرفت های هوش مصنوعی ، تغییرات در رباتیک صنعتی ، تحقیقات در مورد بازوهای رباتیک مورد استفاده در ساخت خودرو ، مریخ نورد و بسیاری موارد دیگر است. تاریخچه رباتیک را از آغاز فروتنانه اما رویایی آن تا امروز که به رباتهای پیچیده رسیده است، دنبال کنید. این ربات ها طیف وسیعی از حوزه های بهم پیوسته مانند محاسبات ، فلسفه و مهندسی را به شاهکار های چشمگیر دستیابی به موفقیت بشر متصل می کنند.

320 سال قبل از میلاد
فیلسوف یونانی ، ارسطو این جمله معروف را بیان کرد:
"اگر هر ابزاری ، وقتی سفارش داده شود ، یا حتی به اقتضای خودش بتواند کارهایی را انجام دهد که متناسب با آن باشد ... پس دیگر نیازی به کارآموزی برای کارگران اصلی و یا برده برای اربابان نخواهد بود."
1495
در حدود سال 1495 ، لئوناردو داوینچی طرح هایی را برای ربات انسان نما طراحی کرد.
1700-1900
بین سالهای 1700 و 1900 تعدادی ماشین خودکار با اندازه و سایز طبیعیشان ساخته شد. از جمله یک اردک مکانیکی معروف ساخته شده توسط ژاک دو واکانسون که می توانست گردن خود را دراز کند ، بالهای خود را بهم بزند و حتی مواد غذایی را نیز بلع کند.
1913
هنری فورد اولین خط مونتاژ تسمه نقاله متحرک در جهان را در کارخانه اتومبیل خود نصب می کند. مدل T را می توان در 93 دقیقه مونتاژ کرد.
1920
کارل کاپک کلمه "ربات" را برای توصیف ماشین هایی که شبیه انسان ها در نمایشنامه خود با نام Rossums Universal Robots (ربات های جهانی Rossum) است ، اختراع می کند. این نمایش در مورد جامعه ای بود که توسط ربات هایی که زمانی به آنها خدمت می کردند، به بردگی افتاد.
این ایده اکنون در فرهنگ عامه ، یعنی فرانکنشتاین ، ترمیناتور ، ماتریکس و غیره ، موضوعی رایج است.
1932
اولین اسباب بازی ربات واقعی در ژاپن تولید شد. "لیلیپوت" یک ربات اسباب بازی بود که راه می رفت و فقط 15 سانتی متر قد داشت.
1937
آلن تورینگ مقاله خود را با نام "شماره های قابل محاسبه" منتشر می کند که انقلاب رایانه آغاز می شود.
1941
اسحاق آسیموف نویسنده افسانه علمی تخیلی، داستان کوتاه "دروغگو!" را می نویسد که در آن سه قانون رباتیک را توصیف می کند. داستانهای وی در سال 1950 با عنوان "من ، ربات" بازنویسی شدند و بعداً به عنوان فیلمی با بازی ویل اسمیت باز تولید شد.
سه قانون روباتیک آسیموف:
یک ربات نباید به انسان آسیب برساند یا از طریق بی تحرکی ، به انسان اجازه دهد آسیب ببیند.
یک ربات باید از دستوراتی که توسط انسان به او داده می شود پیروی کند ، مگر در مواردی که چنین دستوراتی با قانون اول مغایرت داشته باشند.
یک روبات باید از وجود خود محافظت کند تا زمانی که چنین محافظتی با قانون اول یا دوم مغایر نباشد.
1950
آلن تورینگ آزمایشی را برای تعیین اینکه آیا ماشین واقعاً قدرت فکر کردن برای خودش را دارد یا خیر ، پیشنهاد می کند.برای قبول شدن در آزمایش، ماشین باید در حین مکالمه، از انسان قابل تشخیص نباشد!این آزمایش به عنوان "آزمایش تورینگ" شناخته شده است.
1954
جورج دیوول و جو انگلبرگراولین ربات قابل برنامه ریزی "بازو" را طراحی می کنند. این ربات بعداً به اولین ربات صنعتی تبدیل شد و کارهای خطرناک و تکراری را در خط مونتاژ در جنرال موتورز (1962) انجام داد.
1957
اتحاد جماهیر شوروی "Sputnik" ، اولین ماهواره مداری مصنوعی را راه اندازی کرد. این نشانگر آغاز مسابقه فضایی است.
1964
IBM 360 اولین رایانه ای است که تولید انبوه شده است.
1968
استنلی کوبریک ، آرتور سی کلارک ، 2001: یک ادیسه فضایی را به یک فیلم تبدیل می کند. این ویژگی دارای HAL (لایه تجرید سخت‌افزار)، یک کامپیوتر پردازنده است که ذهن خود را توسعه می دهد.
1969
ایالات متحده با موفقیت از جدیدترین فناوری های محاسباتی ، رباتیک و فضایی برای فرود نیل آرمسترانگ در ماه، استفاده می کند.
1977
اولین فیلم جنگ ستارگان اکران می شود. فیلم جورج لوكاس از طریق تصویر او از آینده انسانی است که با ربات هایی نظیر R2-D2 و C-3PO معروف امروزی به اشتراک گذاشته ، الهام بخش نسل جدیدی از محققان می شود.
1968
اولین محصولات آموزشی مستقر در شرکت LEGO به بازار عرضه شد و هوندا پروژه‌ای را برای ساخت یک ربات انسان نمایی که میتواند راه برود راه‌اندازی کرد.
1994
ربات 8 پای پیاده روی دانشگاه های کارنگی، دانته ll، برای جمع آوری نمونه های گاز آتشفشانی با موفقیت روی کوه اسپور فرود می آید.
1997
در 11 مه ، رایانه ای ساخته شده توسط IBM با عنوان Deep Blue قهرمان جهان شطرنج، گری کاسپاروف را شکست داد.
اولین مسابقات روبوکاپ در ژاپن برگزار می شود. هدف روبوکاپ این است که یک تیم کاملاً خودکار از ربات ها بهترین بازیکنان فوتبال جهان را تا سال 2050 شکست دهند.
1998
LEGO اولین سیستم اختراعات رباتیک را راه اندازی کرد.
1999
سونی نسخه اول AIBO را منتشر کرد ، سگ رباتیک با توانایی یادگیری ، سرگرمی و برقراری ارتباط با صاحب خود.نسخه های پیشرفته تر از این سگ پیروی کردند.
2000
هوندا اولین سری از ربات های انسان نما را به عنوان ASIMO معرفی کرد.
2004
Epsom کوچکترین ربات شناخته شده را با قد 7 سانتی متر و وزن فقط 10 گرم منتشر می کند. هلیکوپتر ربات به عنوان "دوربین پرنده" در نظر گرفته شده است تا در هنگام بروز بلایای طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.
2005
محققان دانشگاه کرنل اولین ربات خود تکرار را ساختند. هر "ربات" از یک برج کوچک از مکعب های کامپیوتری تشکیل شده است که با استفاده از آهن ربا به هم وصل می شوند.
2008
جاروبرقی مشهور رباتیک Roomba پس از معرفی اولین بار در سال 2002 ، بیش از 2.5 میلیون دستگاه به فروش رسانده و ثابت کرده است که تقاضای زیادی برای این نوع فناوری رباتیک داخلی وجود دارد.

اگر از خواندن مقاله تاریخچه رباتیک لذت بردید آن را برای دوستان خود بفرستید تا آنها هم از این لذت بهره مند شوند.و برای خواندن مقالات بیشتر به سایت روبوکد مراجعه کنید. اشتراک گذاری خبر در شبکه های اجتماعی
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.