نمایش خبر

    print

تلفن های هوشمند می توانند با پوشش جدید نیروی شخصی خود را تولید کنند.

محققان در چین می گویند ، یک ماده شفاف که می تواند به صفحه لمسی تلفن های هوشمند وصل شود ، می تواند به دستگاه کمک کند تا هر زمان که کسی آن را لمس می کند ، برق تولید کند.

امروزه اکثر تلفن های همراه و رایانه های لوحی (تبلت ها) دارای صفحه نمایش لمسی هستند. استفاده از صفحه لمسی به طور معمول شامل ضربه های انگشت است دانشمندان دانشگاه لانژو در چین استدلال كردند كه انرژی مکانیکی حاصل از این حرکات می تواند برای شارژ باتریهای تلفن به الکتریسیته تبدیل شود ، كه می تواند به طور قابل ملاحظه ای زمان كار این دستگاههای قابل حمل را افزایش دهد.

محققان ماده جدیدی را بر اساس لاستیک سیلیکون شفاف معروف به PDMS تولید کردند. دانشمندان سیم هایی را در این لاستیک که از تیتانات زیرکونات سرب ساخته شده بود و فقط 700 نانومتر یا میلیاردها متر عرض داشتند ، تعبیه کردند. برای تصور آن، حدود 140 برابر نازک تر از عرض متوسط موهای انسان است.

همچنان که لاستیک محکم شده است ، محققان از میدانهای الکتریکی برای تراز کردن نانوسیم ها در لاستیک در ستون ها استفاده می کردند. این تراز هم به تنظیم خواص الکتریکی و هم بصری مواد کمک می کند.

هر وقت چنین نانوسیمی خم شود، به عنوان مثال ، هر زمان کسی روی این مواد ضربه می زند، آنها برق تولید می کنند؛ پدیده ای به نام پیزو الکتریک. محققان با اطمینان از اینكه نانوسیم ها با یكدیگر پیوند خورده اند ، اطمینان حاصل كردند كه در صورت استفاده از ضربه های انگشت در یونیون واكنش نشان می دهند ،و تا آنجا که ممکن است انرژی بیشتری از حرکات ایجاد کند.

هنگامی که این مواد از روبرو مشاهده می شود ، این سیم های بسیار باریک کاملاً نامرئی هستند ، و این مواد می توانند غالبا شفاف به نظر برسند. یونگ شین ، نویسنده ارشد مطالعه دانشگاه لانژو ، به Live Science گفت: اینگونه نانوسیم ها می توانند از انرژی حاصل از ضربات انگشت روی صفحه را بدون تاثیر روی عملکرد عادی صفحه نمایش ، بهره برداری کنند.

علاوه بر این ، وقتی ماده از زاویه ای دیگر مشاهده می شود ،بین نانوسیم ها و پرتوهای نور تداخل ایجاد میشود ، این بدان معنی است که هر چیزی که از آن زاویه دیده شود مبهم به نظر می رسد. به همین ترتیب ، این ماده می تواند با جلوگیری از اینکه اگر کسی در نزدیکی شما بود قادر به نگاه کردن به صفحه تلفن های هوشمند شما نباشد، به محافظت از حریم شخصی کاربر کمک کند.

در آزمايشات ، بهره برداری از مواد ، یک جریان الکتریکی 0.8 نانوآمپر یا حدود یک میلیونم برق مورد استفاده توسط سمعک تولید کرده است. دانشمندان خاطرنشان كردند كه نتايج تحقيقات آينده مي تواند به بهره برداری از مواد آنها كمك كند تا جريان بيشتري براي شارژ موثر باتري دستگاه هاي تلفن همراه داشته باشند.

شین گفت سیگنال های برقی از نانوسیم ها همچنین می توانند به محققان در ساخت صفحات لمسی حساس تر کمک کنند.

برای مطالعه مقالات بیشتر راجع به تکنولوژی و رباتیک به سایت روبوکد مراجعه کنید.اشتراک گذاری خبر در شبکه های اجتماعی
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.