نمایش خبر

    print

ربات FHPA؛تولید ربات ویژه حمل و نقل اشیای ظریف و شکننده

محققان دانشگاه میشیگان از تولید ربات پیشرفته ای موسوم به FHPA خبر داده اند که مجهز به یک دست است و می تواند امور خاصی مانند بلند کردن و انتقال اشیای حساس و شکننده مانند میوه و تخم مرغ را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، دست های رباتیک معمولا قوی و ضمخت هستند و نمی توان از آنها برای حمل و نقل اشیا و ابزار حساس و ظریف استفاده کرد. اما دانشمندان توانسته اند دست رباتیکی برای برداشتن و جابجایی اشیای شکننده وظریف مانند تخم مرغ، گوجه فرنگی، لیوان، بطری و غیره ابداع کنند.

دست این ربات موسوم به FHPA دارای چهار انگشت و یک انگشت شست در جهت مخالف است که همکاری و هماهنگی آنها با یکدیگر برای لمس و جابجایی اشیا در حد بالایی است. پمپاژ جریان هوا از طریق لوله های متصل به دست این ربات به صورت حساب شده باعث باز و بسته شدن تدریجی انگشت ها و تنظیم فشار وارده به اشیای در حال حمل می شود. پس از انتقال هر شیء به مقصد فشار هوا کمتر شده و به تدریج کاهش می یابد تا شیء در محل مد نظر قرار گیرد.

این ربات بعد از تکمیل و بررسی های نهایی برای اقداماتی همچون بسته بندی انواع میوه، انجام خدمات پزشکی و حتی کمک به انجام اعمال جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع:خبرگزاری مهراشتراک گذاری خبر در شبکه های اجتماعی
rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.